Close

Jak na zahradní altán

Pokud se poohlížíte po novém altánu, je třeba si ujasnit, co od něj vlastně očekáváte. Někdy je mnohem lepší si připlatit a nesázet jen na ty nejlevnější kousky. Když se griluje běžnou součástí každé párty se stává zahradní altán pro jistotu udržení dobrého počasí a zejména pro případný úkryt před slunce, deštěm a větrem. Pokud to není nevyhnutelné, vyvarujte se koupě těch úplně nejlevnějších řešení. Ta tisícovku si kvalitu rozhodně nekoupíte. Čeká vás stoprocentně malá gramáž plachty. Ona gramáž znamená konečnou tloušťku plachty. Jde o množství naneseného materiálu na m2. Je tedy naprosto logické, že čím bude větší gramáž plachty, tím budou lepší její schopnosti vás ochránit před neduhy počasí. Ty opravdu nejlevnější párty stany disponují gramáží jen okolo 110 g/m2. Vhodné jsou jen pouze proti slunci. Při prvním dešti přijde i první zklamání.

Ukotvení pouze plachty

Možnosti ukotvení krycího materiálu je důležitá. Malá očka všitá do rohů plachty jsou vám na nic. Pokud není žádné ukotvení konstrukce, při prvním poryvu větru se vám poutka utrhnou a plachta vám odletí neznámo kam. V tu chvíli ale vzniká mnohem větší nebezpečí. Odletí také polámaná kovová konstrukce. Pokud chybí i možnost vypnutí krytiny, dejte ruce pryč. V místech dlouhých spojek pak drží ke konstrukci plachta jen pomocí kroužků ze suchých zipů. V těchto místech se vám ale při dešti vytvoří opravdu těžké kaluže. Ty vám zatíží altán tak, že spojovací trubky prostě prasknou.

Konstrukce jako velká slabina

Nulová stabilita konstrukce je další potíž. Konstrukce tvořená sice kovovými trubkami nasunutými do sebe, které mají ale tak tenkou stěnu, že se vám sotva altán podaří postavit, vám dlouho nevydrží.  – Nejlevnější jsou právě trubkové konstrukce. Další nevýhodou je mnohdy předem neznámý fakt, že na ty nejlevnější altány nejsou žádné náhradní díly. Oproti tomu na nůžkové konstrukce se dá sehnat téměř každý díl. Nůžková konstrukce je rychle sestavená, stačí ji postavit a pak roztáhnout ji do stran. Nůžkové konstrukce mají profesionální řešení se snadnou a rychlou instalací. Když k tomu přidáme plachty s malou gramáží, dojde nám, že je třeba si koupit kvalitní altán v akci, nebo si za něj prostě připlatit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *