Close

Zahradní pergola – ozdoba zahrady

Pergolu není třeba nikterak představovat. Tradiční zahradní pergola je v podstatě konstrukce skládající se z jednoho či více oblouků s příčnými hranoly, jež jsou určené k podpoře popínavých okrasných rostlin, ale především jako stabilní základ pro zastřešení. Dnes se funkce pergol rozšířily a jejich tvorba se stala samostatnou oblastí zahradního designu. Zahradní pergoly se vyznačují obrovskou rozmanitostí možností. Složitost těchto staveb závisí na zkušenostech a inspiraci jejich tvůrců a mohou být zhotoveny nejen ze dřeva, ale i z jiných materiálů.

Pergola nebo altánek

Obě varianty jsou v podstatě stejné. Každá svým způsobem nabízí úkryt před sluncem a pohodlný odpočinek na čerstvém vzduchu. Pergola může být vedena jako samostatná konstrukce, ale může to být i přístavba budovy. Rozšiřuje terasu a obytný prostor. Variant je mnoho stejně jako designů a rozmanitých prvků, které dělají z pergoly nebo altánku originální stavbu. Tyto zahradní přístřešky zahrnují rovněž garážová stání, nebo jen jednoduché přístřešky, které se dají využít i u bazénů.

Styl

Při realizaci zahradní pergoly je třeba dbát na to, aby tato stavba nebyla příliš extravagantní a nepřirozená k okolí. Styl pergoly je tedy důležitým bodem, který je třeba řešit před započetím stavby.

Klasická pergola je postavena jako jednotvárná stavba, s klasickým rámem vyrobeným z nosníků. Pro někoho ovšem minimalistický, přitom elegantní styl splňuje všechna očekávání. Venkovský styl představuje určitou jednoduchost, přirozenost a v případě popínavých rostlin, které obepínají trámy, jde o pohádkové prostředí. Posledním stylem může být palácový styl. Tady jde spíše o mohutné sloupy, které v sobě ukrývají sílu a luxus. Jsou hodně propojeny s kamenem, mramorem či jiným materiálem.

Altán na zahradu lze ale pořídit i v tolik oblíbené dřevěné podobě. Jde o nejrozšířenější materiál pro pergoly vůbec. Dřevo je přírodní materiál, který se dobře opracovává, má jedinečnou strukturu a nádherně voní.

Vše o zahradních pergolách lze najít na stránkách pergola-drevena.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *