Close

Oprava, nebo výměna autoskla?

Fotografie: autosklo

Uvědomujete si, že vaše čelní autosklo má nad vámi obrovskou moc? Rozhoduje o vašem životě a smrti.

Řídili jste někdy za silného deště a s nefunkčními stěrači? A jaké to bylo? Pokud jste v ten okamžik nezastavili, tak jste si zahrávali se životem. Čelní autosklo v tomto ohledu patří mezi nejdůležitější části vozu. I proto je na místě o něj dobře pečovat.

Máte funkční stěrače?

Situaci, kterou jsme nastínili v předcházejícím odstavci, zabrání funkční stěrače. Upozorňujeme na pojem funkční. Také se vám vybavuje scéna z filmu Vrchní, prchni „stěrače stírají, ostřikovače stříkají“? Tak přesně by to před každou jízdou mělo vypadat. Měli byste se ujistit, že skutečně pracují tak, jak mají. A pokud tomu tak není, tak zasáhnout. Řidič skutečně při jízdě v první řadě musí vidět na vozovku.

Máte vodu v ostřikovačích?

Stěrače se samozřejmě nepoužívají jen za deště, ale také k celkové očistě vnější části autoskla. K tomu pak slouží zmíněné ostřikovače a v nich k tomu určená kapalina. Voda do ostřikovačů se dělí na letní a zimní. Ta je nemrznoucí. Zatímco v létě můžete používat zimní vodu do ostřikovačů, letní v zimě nepoužívejte. Mohla by vám právě zamrznout.

Co se zamlžováním?

Dalším problémem autoskla bývá zamlžování jeho vnitřní části, kterou způsobuje vyšší vlhkost vně vozu. Zamlžování autoskel zamezíte větráním nebo zapnutím ventilace na plný výkon. Vnitřní skla rovněž můžete ošetřit sprejem proti mlžení popřípadě je utřít speciálními utěrkami. Ale nikoliv za jízdy, ale před ní.

Co s prasklinkami?

Čelní autosklo je sice velmi silné (5 mm), ale nikoliv nerozbitné. Poškodit ho přitom může i drobný kamínek odražený od protijedoucího vozidla. Je-li prasklinka velmi malá, zřejmě budete mít tendenci ji přehlížet. Budete-li ji ale sledovat, zjistíte, že se po každé jízdě vinou vibrací o něco zvětší. V ten okamžik je třeba zasáhnout a povolat specialisty na opravu autoskel. Malá oprava čelního skla vás rozhodně vyjde levněji než celková výměna autoskla. Obzvláště, pokud jej nemáte připojištěné. Výměna čelního skla totiž nebývá součástí základního havarijního pojištění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *