Close

Závěsy na okna středobodem interiéru

Správně zvolené závěsy na okna mohou interiéru dodat punc luxusu a elegance. Na základě jakých parametrů vybrat ty pravé?
V první řadě si uvědomte, že závěsy na okna by měly buď zapadat do celkového ladění interiéru, nebo z něj kontrastně vyčnívat. Obě varianty jsou možné, záleží jen na vás, jak jste odvážní a jakého výsledku chcete dosáhnout.

Vybíráme látku

Látka a její kvalita je při výběru závěsů klíčová. Možnosti jsou nepřeberné. Vaše závěsy mohou být lehké hedvábné, bavlněné, lněné, či těžké sametové. Uvědomte si ovšem, že každý materiál se na oknech jinak vyjímá. Zatímco lehké materiály se často mačkají, ty těžké se zase těžko řasí. Materiál byste si v každém případě měli osobně osahat, popřípadě se při výběru poradit s odborníkem.

Cesta harmonie

Co se barvy a dekoru týče, nejlepšího výsledku dosáhnete, když závěsy budou v dokonalé harmonii s ostatními textiliemi, jako jsou například dekorační polštářky. Některé značky ve svém portfoliu dokonce mají závěsy, polštářky a mnohdy i kusové koberce v jednom dekoru. Pokud nechcete jít cestou stejného dekoru, snažte se alespoň strefit do odstínu.

Cesta kontrastu

Možné samozřejmě je jít i cestou kontrastu. V tom případě ale zvolte skutečně kontrastní barvy, tedy nacházející se na protilehlé straně barevného spektra (kruhu). Jako příklad uvedeme hnědou barvu. V harmonii s ní budou barvy šedá, bílá a béžová. V kontrastu pak modrá, červená či žlutá.

Zaměřeno na propustnost světla

Dalším důležitým parametrem, jejž byste při výběru závěsů měli vzít v potaz, je jejich propustnost světla. Toužíte po závěsech průsvitných, nebo takových, po jejichž zatažení se místnost zahalí do naprosté tmy? V tomto případě je ideální volbou již zmíněný samet poskytující interiéru vynikající zatemnění. Na rozdíl od organzy a sifonu, s nimiž docílíte spíše elegantního průsvitného efektu.

Dobře změřte okna

Pokud máte vybranou látku, barvu i dekor vašich nových závěsů, dalším krokem bude změření oken. Závěsy jim totiž musí dobře padnout. Co se šířky týče, vzhledem k tomu, že závěsy se na rozdíl od klasických záclon moc neřasí, vystačíte si s rozměrem jen o něco delším, než je šířka okna (vydělená dvěma, pořizujete-li si dva závěsy na jedno okno). Délka závěsů je pak čistě na vás, nejluxusněji vypadají závěsy dosahující až na podlahu. Po stranách také k rozměrům oken nezapomeňte přidat 7 cm na obruby a záložky.

Kam umístit garnýž?

Nejde však jen o závěsy samotné, ale i o správné umístění garnýže, kterou bytoví architekti často umísťují zhruba 10 cm nad rám okna. Možné však je i její umístění ke stropu.
Tak už máte své závěsy vybrané? Pokud ne a toužíte-li po perfektním výsledku, obraťte se na služby interiérového designéra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *