Close

Vytvořte si dokonalý obývací pokoj pro sledování filmů

domácí kino

Obývací pokoj slouží především ke společenským událostem, jako je například trávení času s rodinou třeba při sledování filmů a pohádek. Proč se ale omezovat jen na klasické koukání na filmy. Připravte pro sebe a své blízké dokonalý zážitek při sledování filmů a vybavte svůj obývací pokoj domácím kinem.

Protože se jedná již o pokročilou techniku, je potřeba prostor upravit tak, aby finální požitek z filmu byl opravdu perfektní. Velikost místnosti ovlivňuje například výběr vhodné velikosti televize a správné osvětlení zase dopomůže ke kvalitnímu obrazu.

Jak velkou televizi zvolit pro domácí kino

Obývák bývá jednou z největších místností domu. Čím větší prostor máte k dispozici, tím větší obrazovku si můžete dovolit. S tím souvisí především vzdálenost pohovky od televizní obrazovky, tedy pozorovací vzdálenost. Tu si spočítáte jednoduše. Doporučuje se vynásobit velikost uhlopříčky 2,5krát. Velikost obrazovky je měřena v palcích (1 palec = 2,54 cm).

Konkrétní příklad: Pokud budete mít 40palcovou obrazovku x 2,54 cm = 101,6 cm x 2,5 = 254 cm. Tedy vzdálenost od TV by v tomto případě měla být 2,5 m.

Tedy pokud stále přemýšlíte, jakou velikost televize zvolit pro své domácí kino, nyní již znáte odpověď.

Komponenty, které budete potřebovat pro dokonalý zvuk

K domácímu kinu budete potřebovat speciální komponenty. Pojďme se na ně podívat.

AV receiver

Pro čistý zvuk a výbornou prostorovou akustiku, budete potřebovat kromě obrazovky i další komponenty pro domácí kino. V první řadě je potřeba vybrat vhodný receiver (přijímač) a reproduktory. Vzhledem k tomu, že se jedná o prostorový zvuk, budete chtít AV receiver. K němu budete připojovat reproduktory a další komponenty. Proto je důležité vědět, kolik vstupů a konkrétně jaké vstupy by váš ideální AV receiver měl mít a podle toho si vybrat.

Reproduktory

Dále budete potřebovat kvalitní hi-fi reproduktory. Reproduktory k domácímu kinu se skládají z několika variant.

  • Centrální reproduktor – umístěn nad či pod TV
  • Přední levé a pravé reproduktory – stojací, nástěnné či regálové
  • 2 a více prostorových reproduktorů – ty budou umístěny za pohovkou nebo vedle pohovky
  • 1-2 napájené subwoofery

Reproduktory vybírejte jednak podle technických vlastností, ale i podle designu. Měly by ladit nejen k sobě, ale i ke zbytku obývacího pokoje. Doporučujeme vybírat u ověřených prodejců jako je například e-shop melodyshop.cz, který se specializuje nejen na prodej kvalitních komponentů k domácímu kinu, ale i na hudební nástroje nebo světelnou a zvukovou techniku pro začátečníky i pokročilé již více jak 15 let.

Už jenom zatáhnout žaluzie a film může začít

Pro ještě lepší požitek z domácího kina potřebujete také možnost zatemnit místnost. Pokud máte doma závěsy, pak je doporučujeme vyměnit za žaluzie. Závěsy dokonale netěsní a propouští světlo do místnosti, tím by utrpěla nejen atmosféra, ale i kvalita obrazu. Nakonec i žaluzie v dnešní době seženete za slušnou cenu a věřte, že s domácím kinem nevyužité rozhodně nezůstanou.

Pokud přemýšlíte o celkové rekonstrukci obýváku, pak nezapomeňte třeba na obložení zdí nebo vytapetování. Také se nebojte investovat do nějakého pěkného koberce. Tapety a koberec, se v menší míře postarají o odhlučnění místnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *