Close

Tapety do všech místností

Fotografie: tapeta vliesová

Přemýšlíte, jak ozvláštnit stěnu v místnosti? Co ji takhle vytapetovat? Možnosti dnes jsou téměř nepřeberné.

Tapetování bylo populární především v osmdesátých a devadesátých letech, kdy tapety s výraznými až křiklavými vzory zdobily stěny většiny domácností. Pak na nějakou dobu vymizely, aby se po letech s velkou slávou vrátily. A patřičně inovované. Na trhu se dnes setkáte s tapetami různých materiálů, barev i vzorů. A na základě jakých parametrů vybrat ty pravé?

Vybíráme tapety

Tapety v podstatě vybíráme na základě tří hlavních parametrů, jimiž jsou materiál, barva a vzor. Co se materiálů týče, na trhu se spolu s klasickými papírovými setkáte i s tapetami vliesovými, vinylovými či sklovláknitými. Ale také textilními, strukturálními či třeba porcelánovými. Mezi uživateli však jsou oblíbené i fototapety a na aplikaci nenáročné samolepicí tapety. Jednotlivé materiály se od sebe liší především svou prodyšností, odolností a náchylností na oděrky, což v podstatě předurčuje jejich využití.

Tapety do koupelen, kuchyní a toalet

Do koupelen, kuchyní a toalet, tedy místností, které se často potýkají s nadměrnou vlhkostí, jsou vhodné omyvatelné tapety vinylové, popřípadě sklovláknité, jejichž hlavní předností je dobré odvádění vlhkosti. Tento druh tapet však vyniká i nezanedbatelnými termoizolačními vlastnostmi. Na úkor jejich prodyšnosti, která se například v případě sklovláknitých tapet v podstatě rovná nule.

Tapety do obýváků, ložnic a dětských pokojů

Do ostatních místností, jako jsou obýváky, ložnice i dětské pokoje, jsou vhodné papírové tapety. Ty jsou také cenově nejdostupnější, ale náchylné na protrhnutí a jiné mechanické poškození.

Tapeta do všech místností

Velmi luxusní a odolná je tapeta vliesová. Ta je totiž pevná, stálobarevná i prodyšná. Vliesové tapety jsou odolné jak proti mechanickému poškození, tak i vysokému stupni vlhkosti včetně páry, což umožňuje její využití ve všech místnostech včetně koupelen a kuchyní.

Jaký zvolit vzor?

Co se vzorů týče, s těmi buďte opatrní. Respektive to s nimi nepřežeňte. Obzvláště šetřete s výraznými vzory, které většinou vynikají na jedné stěně či v interiéru s ne příliš výrazným vybavením. Pro něj jsou vhodné spíše tapety jednobarevné či se vzorem střídmějším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *