Close

Sedací soupravy aneb čalouněné krasavice

Pohodlná sedačka pro mnoho z nás představuje alfu a omegu neformálních rodinných setkání. Čím větší, tím lepší! Favoritkami jsou rozměrné sestavy do tvaru L, rozkládací sedací soupravy s možností spaní nebo s úložným prostorem. Tam, kde se místa nedostává, si můžeme vypomoci několika menšími pohovkami nebo povolat na pomoc křesílka.

 

Investice do čalouněného nábytku rodinný rozpočet obvykle zatíží, v našich podmínkách se pohovky často plánují na desetiletku, ne-li déle. Finanční možnosti a rozměry místností hrají při výběru sedačky nejdůležitější roli. V obýváku se žije, již dávno neplní funkci parádního pokoje, který bychom zpřístupnili jen nejvzácnějším návštěvám.

 

Kvalitní nábytek vždy musí vydržet dlouhé sezení a povalování, občasné spaní a manipulaci ve smyslu skládání a rozkládání, aniž by ho to výrazně poznamenalo. Většina sedacích souprav je vybavena pružinovým jádrem a polyuretanovou pěnou rozdílné tuhosti, důležitá je samozřejmě pevná, a hlavně odolná kostra. Tvarově vítězí jednoduchost a nenápadné barvy. Velmi žádanou se stala bílá, černá a šedivá barva, dále také odstíny hnědé. Bílá pohovka vypadá sice nádherně na snímcích či v nábytkových studiích, v domácím prostředí by však měla být opatřena nešpinivou úpravou. I když dnes ztratily vzorované sedačky na popularitě, vkusně zvolený nevtíravý dezén, např. příjemnější melír, přeci jen dovede ukrýt menší nehody v podobě rozlitého kakaa nebo v pozdějším věku červeného vína. Výrobci nabízejí ke každému modelu mnoho potahových možností v rozdílných cenových a zátěžových skupinách. K nejdražším dlouhodobě patří stálice – kůže. Ale ani vášniví ochránci zvířat či ti, jimž se dotyk kůže v horkém létě protiví, nepřijdou zkrátka, umělá vlákna a přírodní textilie jsou k dispozici v dosud nebývalé šíři.

 

Hloubka sedáku se většinou pohybuje kolem 60 cm, výška bývá cca 40 cm. Tyto rozměry však zmiňujeme pouze coby orientační, není nad individuální vyzkoušení si vhodných proporcí. Více by vás možná měl zajímat celkový objem sedací soupravy, který dovede s prostory provést doslova divy. Obýváte-li menší místnost, není od věci vyhlédnutou pohovku třeba jen zlehka ve skutečných rozměrech načrtnout na podlahu či vystřihnout z papíru, jednoduše zjistíte, zda se kolem ní dá pohodlně procházet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *