Close

Pilanamarket.cz a jejich pily. Vyzkoušejte!

Společnost PILANA MARKET nabízí ruční pily na kov, řeznické pily, zahradnické a rámové pily, stolařské pily, pily na pórobeton a další truhlářské nástroje včetně dílenského nářadí.  Pokud plánujete novou zahradu nebo ji už vlastníte, tak dobře víte, že se při práci neobejdete bez kvalitního nářadí. Ve vašem zahradnickém vybavení by neměly chybět zahradní nůžky, skládací pilka, sekera a kvalitní ruční pila. Kutilové se pro změnu neobejdou bez pily na kov. Řezání kovu se děje pomocí zubového nástroje – pily na kov, která se skládá z rámu pilky, upínací hlavice, pilového listu, křídlové matice, nechybí čepy (závlačky) a rukojeť. Při řezání využíváme celou délku pilového listu (pilový list mažeme olejem). Materiál se musí dobře upnout, aby se nechvěl, tenký materiál řežeme mezi čelistmi. Hustota zubů se udává na délku anglického palce 1 “ a po skončení práce pilový list uvolníme, neopomeneme pilku na kov otřít od oleje.

Rámové pily se používají při stolářských a tesařských pracích

Ruční pily na dřevo poznáte podle pilového listu s různě tvarovanými zuby. Ostré zuby dělí materiál pouze v jednom směru nebo v obojím. Zuby na listu jsou střídavě vyhnuté na jednu a druhou stranu. Pilu je nutné vypnout zvláštními „šrankovacími“ kleštěmi.  Pro hrubší řez doporučujeme tzv. „vlčí zuby“. Tuto pilu poznáte podle nepravidelných tvarů zubů, pro příčný řez jsou dostačující jemné zuby.  Moderní pily na dřevo jsou typické svými kalenými zuby, tudíž je nemusíte ostřit. U stolářské pily oceníte rychlou výměnu různých typů pilových listů, snadné natočení listu pro volitelný úhel řezu – široké spektrum použití. Stolářské pilky jsou určené pro řezání napříč vlákny, pokud si pořídíte pily čepovky, tak ty jsou báječně využitelné pro řezání pod úhlem nebo se dají použít na zkracování říms. Oblíbená a často využívaná lupínková pila disponuje ohromně tenkým pilovým listem, kterým docílíte oblé a hladké řezy. Pro řezání tahem se využívají tenké japonské pily.

Rámové pily se používaly již ve starém Řecku

Po celá staletí se napínají listy do pevného rámu. Pro zajímavost staří Římané používali rámové pily s listem ve střední části rámu, ovšem z krakorcového principu rámu se těšili truhláři až ve 13. století. To znamená, že list pily se natáhl mezi dvěma svislými rameny a upevnil na protějším konci střední příčky. List natahujeme z pomocí přetočeného provazu nebo se používá kovová tyč opatřená maticí, ta k sobě táhne dva opačné konce kolíků, k nimž je list pily připevněn. Jaké se u rámových pil používají zuby? Hrubé i jemné, ovšem nesmíme opomenout list upevnit takovým způsobem, aby umožnil vedení řezu s rámem rovnoběžně orientovaným vůči ploše desky. Díky tomu můžeme o rámově pile hovořit jako o všestranném nástroji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *