Close

Kostelní lavice

Fotografie: kostelni lavice

Bez ohledu na náboženství potřebuje každý člověk duchovní podporu, kterou mu náboženství poskytuje. Je nepostradatelnou součástí lidského života. Pokud by to nebyla víra, v našem životě by chybělo něco opravdu důležitého, což je základ celku. Místo, kde lidé vyznávají své náboženství a modlí se, je opravdu důležité. Musí to být chrám, kde bude možné uctívat Boha a zároveň se uklidnit. Kostelní lavice jsou základní výbavou každého chrámu, protože právě na nich odpočívají věřící, kteří do něj přicházejí.

Kostelní lavice

V sakrálních budovách najdete lavice z období renesance, sběratelské lavice, na nichž seděli dárci kostela. Dalším typem lavic jsou stánky, tj. stánky vyrobené pro duchovenstvo, které se vyznačují velmi působivou výzdobou, takové lavice se nacházejí v presbytáři. Právě toto vybavení dodává kostelu jedinečnou atmosféru. Dřevěný a krásně vyřezávaný nábytek je jakýmsi uměleckým dílem. Církve se stále častěji rozhodují o jejich renovaci, případně pořizují zbrusu nové kostelní lavice.

Historie lavic v kostelech

V historii církve lidé, kteří chodili na mše, obvykle museli stát. Když bylo k dispozici jen několik laviček k sezení, pouze pro starší lidi. V hlavní lodi nebyla vůbec žádná sedadla. Ve středověku byla kazatelna umístěna ve středu kostela, takže lidé museli jít na kazatelnu, aby vyslechli modlitbu. Během mše nebyl čas sedět, protože byla pořád v pohybu. Lavice v kostelech neexistovaly až do reformace. V protestantských církvích bylo nejdůležitější kázání kazatele a liturgie byla zaměřena na výklad Bible. Proto přednášky z kazatelny trvaly dlouho a ve výsledku se postupně zaváděly lavice, staly se běžnými zejména v anglikánských církvích. V té době je někdy kupovaly celé rodiny, které se o ně staraly, někdy byly dokonce ukryty ve speciálních krabicích. Tímto způsobem je chtěli chránit, aby je nemohl použít nikdo jiný, kromě těch, kteří investovali do laviček. V následujícím období se lavice objevily také v katolických kostelech. Je zajímavé, že v některých kostelech kostelní židle nebo lavice stále chybí.

Funkce kostelních lavic

Když chodíme do kostela, každý se chce věnovat modlitbě a zaměřujeme se právě na to. Pokud je lavice v kostele nepříjemná, ztěžuje se pohodlná modlitba a je těžké na ní zůstat déle. Za starých časů lidé, kteří vytvořili tyto prvky, neměli ponětí, jak vytvořit pohodlný nábytek. V minulosti byly lavičky příliš úzké a příliš krátké, sezení nebo klečení se ukázalo jako problematické. V současné době jsou jejich tvary a velikosti dokonale sladěny, takže ani delší modlitba nebude zatěžující. Tesaři vytvářejí nábytek s optimálním úhlem opěradla 1-5 stupňů, s hloubkou sedáku 48 cm a délka lavice se odhaduje na přibližně 60 cm na osobu.

Jaké dřevo se používá pro kostelní lavice?

Společnosti obvykle nabízejí masivní dubové kostelní lavice. Masivní dřevo se liší od lepeného dřeva zejména tím, že deska z masivního dřeva má své vlastní vady ve formě zabarvení, puchýřků na pryskyřici nebo prasklin. Všechny tyto změny pouze dokazují svou přirozenost a závisí na mnoha faktorech (teplota, množství vody a slunečního světla, plocha pro pěstování stromů). Lavice z masivního dřeva postupem času mění svou barvu a strukturu vlivem slunečního záření. To je patrné zejména ve starých kostelech. Při výrobě kostelních lavic se používá pouze vysoce kvalitní dřevo, které bude věřícím a duchovním sloužit mnoho let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *