Close

Komoda jako účelný i designový prvek domácnosti

Komody jsou zářným příkladem skutečnosti, že trendy v interiérovém designu se stále vrací. Zatímco za dob našich babiček bývaly nepostradatelné, poté se na ně na dlouhou dobu zapomnělo a dnes se začínají opět těšit značné popularitě. Jsou totiž praktické a v místnosti často udělají více parády než obrovská skříň.

Kam s ní?

Na dnešním trhu najdete nepřeberné množství různých typů komod, ať už šuplíkových, nebo kombinovaných se skříňkovými prostory a prosklenými vitrínami. Nejdůležitějším kritériem je proto při výběru komody účel, za jakým si ji pořizujeme, a ten bývá těsně spjatý s místností, kde bude stát. V ložnici například do komody nejčastěji rovnáme spodní prádlo a lůžkoviny, nejlépe nám proto poslouží šuplíková varianta. Ta se uplatní i na chodbě, kde můžeme zlepšit přehlednost tím, že každému členu domácnosti přidělíme jeden šuplík. Naopak do dětského pokoje se lépe hodí varianta kombinovaná, aby si vaše ratolesti mohly dovnitř uložit jak hračky, tak učebnice a další pomůcky. V obýváku pak bude skvěle vypadat kombinovaná, částečně prosklená komoda. Tento typ nabízí možnost některé věci skrýt před zraky návštěv a jiné vystavit, aniž by se na ně prášilo.

Zaostřeno na materiál

Zřejmě pro vás nebude žádným překvapením, že největším trendem jsou aktuálně komody z masivu. Dřevěný masiv je ve světě nábytku po právu opěvován již řádku let, působí totiž maximálně elegantně a nabízí vynikající vlastnosti, mezi něž patří dlouhá životnost a odolnost vůči různým druhům mechanického poškození. Navíc je dřevo zaručeně zdravotně nezávadné, což oceníte zvláště v dětském pokoji. Máte-li se rozhodovat mezi různými druhy dřev, lepší službu vám prokážou ta tvrdší, jako je buk nebo dub. Zdá-li se vám masiv příliš nákladný, můžete si pořídit komodu z lamina, jimiž se to v obchodech jen hemží, takže nabízí největší variabilitu dekorů. Údržba takového nábytku je velice snadná. Designově zajímavé jsou také ratanové komody.

Několik tipů na závěr

Než si vyberete dominantní kus nábytku, zvažte, zda bude vaše nová komoda ladit se zbytkem místnosti – alespoň materiálem či barvou. Nezapomeňte na to, že chcete-li například komodu do chodby, musíte při koupi dávat pozor na její rozměry, zejména hloubku. Důležité jsou také pojezdy šuplíků. Zde vám plně postačí kovové kuličkové pojezdy, lze však sehnat i zcela bezhlučnou variantu či zásuvky s plnovýsunem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *