Close

Jak se chovat k LED osvětlení, aby dlouho vydrželo

LED osvětlení je dnes samozřejmostí, a pokud si kupujete nové žárovky, většinou ani po jiných nesáhnete. Jsou úspornější a mnohem déle vydrží. Tedy aspoň za předpokladu, že se o ně budete dobře starat.

Možná si ještě pamatujete doby, kdy byla LED světla výrazně dražší než klasické žárovky. Cena se ale postupně snižovala a dnes jsou cenově dostupné. Pokud přesto uvažujete nad koupí levnější žárovky, uvědomte si:

  • LED je dosud nejúčinnější osvětlovací technologií.
  • LED světla dokážou vyzařovat světlo jen do určitých směrů, místo aby ho rozptylovaly do prostoru, což je praktické.
  • Staré žárovky vyplýtvají zhruba 90 % energie na produkci tepla, nikoliv světla.

Za určitých podmínek může LED žárovka vydržet i více než 20 let, takže v konečném důsledku určitě uspoříte.

Co dělat, aby LED světlo vydrželo dlouho?

LED osvětlení nemůže prasknout jako klasická žárovka, ale časem degraduje a svítí tlumeně. Dioda prostě postupem času svítí méně a méně. Přesto typická LED světla vydrží více než 25 000 h, což je asi dvacetkrát déle než klasická žárovka a pětkrát déle než zářivka.

Chcete-li pro její dlouhou životnost udělat maximum, řiďte se následujícím:

  • Nepřehřívejte ji – LED žárovky není dobré dávat do úplně uzavřených svítidel, kde by se zbytečně přehřívaly.
  • Vyberte si správný typ – LED světla jsou tak přizpůsobitelná, že existuje speciální typ téměř pro každou příležitost. Proto si pořiďte žárovku vhodnou dovnitř/ven, do vlhké koupelny nebo prostě tam, kam ji hodláte umístit.

Důležité je také rozmyslet si, jestli potřebujete zápustná svítidla, závěsné či stropní svítidlo, LED panel, LED pásek, lištové světlo atd. Bohatý výběr osvětlení LED najdete například v e-shopu Silring.cz. Prodávají především průmyslová LED svítidla a velmi rádi poradí s jejich výběrem. Pomohou vám zorientovat se v nabídce a poradí, na které výrobce LED čipů je spolehnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *