Close

Dřevěné pelety: proč je potřebujete a kde je koupit

Letošní ceny energií udělaly z pelet nedostatkové zboží. Mít vlastní zdroj tepla je v této době zkrátka k nezaplacení. Přečtěte si náš článek a zjistěte, jaké možnosti ještě máte, pokud nechcete letos mrznout nebo platit enormní faktury za elektřinu. Raději hned teď, dokud není všude beznadějně vyprodáno.

Co jsou to dřevěné pelety?

Pelety mají tvar malých válečků o průměru 6-10 milimetrů, nejčastěji dosahují délky až 5 centimetrů. Vznikají při tzv. peletování, tedy při lisování za vysokých teplot ze zbytkových pilin, hoblin a jiných zbytků dřeva. Díky vysokému obsahu celulózy se do dřeva nemusí přidávat žádné chemikálie pro lepší konzistenci, pelety drží svůj tvar přirozeně samy o sobě.

Dřevěné pelety tak představují ekologickou cestu ve vytápění. Na rozdíl od surového palivového dřeva mají pelety nízkou vlhkost, která se pohybuje pouze okolo 8-12 %. Jejich hustota je přitom zhruba 1,5x vyšší.

Proč si pelety co nejdříve pořídit?

Hlavním důvodem pro topení peletami je bezpochyby jejich cena. S aktuálními cenami plynu a elektřiny je pořízení pelet stále mnohonásobně výhodnější. Obdobně jako uhelná paliva vynikají vysokou účinností při spalování a vysokou výhřevností, při vytápění na požadovanou teplotu tak bude vaše spotřeba nižší než u ostatních zdrojů tepla. Pelety obsahují minimální množství popela, ty s certifikací A1 dokonce pouze do 0,5 %. Usnadní vám tak pravidelnou údržbu, eliminují vzniklý odpad a zbytkový popel z topení navíc můžete využít i jako hnojivo.

V porovnání s uhlím jsou nenáročné na skladování. Zabalené v plastových pytlích jsou praktické i na manipulaci a dávkování do moderních automatických topenišť. Pro své výhody se pelety užívají v domácích kotlích, kamnech a krbech i v tepelných elektrárnách s výkonem nad 500 MW.

Kde pelety koupit?

Současná ekonomická situace peletám moc nepřeje. Často se setkáme i s trojnásobnou cenou oproti minulému roku a výjimkou nejsou ani extrémně dlouhé dodací lhůty. Může za to hned několik faktorů – nedostatek materiálu pro výrobu, výpadek dodávek i zdražení energií a dopravy. Z pelet se zkrátka stal luxusní produkt. Většina dodavatelů nedokáže pro své zákazníky pelety vůbec zajistit. Jedna z mála firem, u které pelety ještě seženete, je DS Forest Trade. Na jejích stránkách najdete dřevěné pelety prémiové kvality s označením třídy A1 pro domácí potřebu v kotlích a kamnech. Jsou vyrobeny ze 100 % zbytků dřeva bez příměsí kůry i chemických přísad. Pelety hlásí skladem a ihned k osobnímu odběru v Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *