Close

Dřevěné brikety: Jaké výhody má topení technologicky zpracovaným dřevem?

Existuje řada možností, jak vytápět rodinný dům, chatu či chalupu. Velká část domácností je dnes napojena na centrální dodávky energií, takže topí skrze ústřední topení. V tom případě nemusíte nic řešit, pouze se vám může stát, že za teplo v domácnosti platíte možná dost peněz. Alternativou je přechod na vlastní zdroje. Je-li to možné a praktické, dá se domů pořídit kupříkladu kotel na tuhá paliva. Účinným topidlem jsou pak dřevěné pelety. Jaké mají přednosti?

Základní postup při výrobě dřevěných briket

Nejdříve je dobré si ujasnit, co to vlastně dřevěné pelety jsou. Jedná se o zpracované piliny ze zbytkového dřeva ze zpracovatelského průmyslu. Odpad, který byl dříve často nevyužitý, tak získává nový rozměr a je užitečný, což přispívá k udržení životního prostředí. Už tento fakt hovoří ve prospěch dřevěných briket. Piliny jsou nejprve důkladně vysušené, poté dojde pod vysokým tlakem k jejich slisování na briketu ve tvaru válečku.

Hlavní výhody

Dřevěné piliny výše uvedenou potřebnou úpravou získávají vysokou hořlavost, přičemž mají velkou výhřevnost. Právě tyto dvě základní vlastnosti vzniklé brikety předurčují k tomu, aby byly používané do běžných kotlů na tuhá paliva, jež se instalují v českých domácnostech.
Za další výhodu dřevěných briket lze považovat také jejich cenu. Dají se zakoupit ve stále větším množství obchodů. Paleta dřevěných briket, která v běžné domácnosti vydrží po mnoho týdnů, vás vyjde na cenu už kolem 5.000 Kč, což je příznivá suma. Záleží samozřejmě na tom, z jakého dřeva jsou brikety vyrobené. Používají se hlavně takové dřeviny, které mají obecně vysokou výhřevnost, zejména třeba dub, buk a hlavně smrk.
Příznivá cena je dána také aktuální situací, kdy dochází k výrazné těžbě kůrovcem napadených stromů. Díky tomu je ho dostatek i pro výrobu dřevěných briket, které jsou pak dostupnější rovněž pro klasické vytápění objektů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *