Close

Činky – základní cvičební nástroj, se kterým se nikdy nebudete nudit

Foto: muž posiluje s činkami

Asi málokterý sportovec si dovede představit život bez činek. Tato multifunkční a mobilní závaží o rozličných hmotnostech a velikostech jsou totiž součástí značného množství cviků, které lidské tělo dostávají do formy, a těžce nabyté výsledky následně udržují. A to jak v rámci silových tréninků, tak při takzvaném kardiu, tedy cvičení, které svaly nenamáhá silou, ale opakováním rychlých pohybů. Činky jsou tu pro vás jednoduše vždycky. Ať už jste se rozhodli, že je nejvyšší čas dostat se do lepší fyzické kondice, potřebujete shodit pár, případně klidně i více přebytečných kilogramů, nebo je vaším záměrem zpevnit střed svého těla nebo vyrýsovat svalstvo před plavkovou sezónou.

Pokud si právě zařizujete svou malou domácí posilovnu nebo jen hledáte účinný posilovací prvek pro horní polovinu těla, který po docvičení jednoduše uklidíte do šatny nebo zašoupnete pod postel, tyto nástroje vám doma v žádném případě nesmí chybět. Pojďme se proto podívat, co nám v rámci činek internetové obchody se sportovním náčiním nabízejí, a po kterých činkách sáhnout.

Sortiment činek je v obchodě se sportovními potřebami široký

Zpracování jednoručních i obouručních činek má v oblasti vzhledu a materiálu, z něhož jsou vyrobeny, mnoho obměn. Vybere si mezi nimi ale každý, a to ať už se rozhodujete na základě designu, kvality nebo ceny. Pokud se odhodláte ke koupi skutečně kvalitního sportovního vybavení, rozhodně pro něj vyrazte do renomovaného internetového obchodu s dobrou pověstí, kvalitním sortimentem a profesionálními službami. Jedním z takových míst je například v současnosti velmi oblíbený e-shop Hop Sport, jenž naleznete na následujícím odkazu https://hop-sport.cz/cinky/.

Jednoruční nakládací činky vám tento obchod přináší jak jednotlivě, tak v sadě po dvou kusech. Obvykle jde o litinovou osu v délce kolem 40 až 55 cm, na niž se pomocí super bezpečných matek upevňují kotouče jako závaží. Ta v sadě s činkou naleznete nejčastěji po dvanácti kusech o hmotnosti od jednoho kilogramu výše. V celkovém součtu závaží tak nakonec můžete každou rukou zvedat například 10, 20, 30, ale i více kilogramů. Záleží pouze na úrovni vaší pokročilosti.

Jaké provedení činek zvolit?

Zatímco činková hřídel je většinou z litiny, obchody obvykle mají ve své nabídce tři druhy závaží na nakládací činky. Tou cenově nejvýhodnější variantou je plastové závaží. Lépe řečeno plastovo-cementové. Plast totiž tvoří pouhý obal skutečného závaží, kterým je cementový kotouč. Nevýhodou tohoto modelu je ale to, že pokud vám kotouč upadne z větší výšky na zem, může cementové kolo v závaží prasknout.

Za zlatou střední cestu se označují litinové kotouče, které jsou díky váze materiálu, z něhož jsou vyrobeny, mnohem skladnější. Zároveň snad kromě roztavení neexistuje žádný způsob, jak tyto činky poškodit nebo dokonce zničit. U tohoto typu závaží ale musíte počítat s tím, že občas uslyšíte rušivý zvuk, když o sebe kovová kola při posilování či nandávaní břinknou.

Tím nejoblíbenějším provedením pak je kovový kotouč s pogumovanou povrchovou úpravou. Ta totiž utlumí jak náraz o zem, při pokládání činky, tak nepříjemné řinčení při kontaktu s druhou činkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *