Close

Chcete se dobře vyspat? Pořiďte si novou matraci!

Fotografie: matrace continental

Volba matrace, na níž uléháme, naše zdraví ovlivňuje více, než se mnohdy domníváme. A zdaleka se nejedná jen o naši náladu. Ve hře jsou i naše klouby a páteř. Investicí do matrace tak v podstatě investujeme do svého zdraví.

Spí se vám na vaší matraci dobře? Nebo vám dlouho trvá, než zaberete, a ráno se probouzíte rozlámaní? Na vině možná bude vaše matrace. Ta by se měla dokonale přizpůsobit tvaru vašeho těla a zároveň udržet vaši páteř v rovině. Je to případ i vaší matrace? Pokud ne, je nejvyšší čas ji vyměnit!

Jedna jediná super matrace neexistuje

Výběr matrace je jinými slovy individuální záležitostí. Ta, která vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Matraci vybíráme podle hmotnosti, výšky i zdravotních neduhů, které nás trápí, a rádi bychom se jich zbavili. I k tomu správná matrace napomůže. Respektive může. Zvolíte-li právě tu, jež bude ušitá na míru právě vašim potřebám. Buďme ale konkrétní.

Matrace a zdraví

Trápí vás bolesti zad? Pak vybírejte v segmentu matrace ortopedické. Jste astmatikem či trpíte alergií na roztoče? Pak pro vás bude vhodná matrace antialergická. Chcete váš spánek přiblížit stavu beztíže? Zkrátka matraci pod sebou vůbec necítit? V tomto případě vám doporučujeme matraci z líné pěny.

Matrace měkká, tvrdá, nebo se střední tuhostí?

Při výběru matrace se však nezaměřujte jen na materiál. Dalším klíčovým parametrem je tvrdost matrace, kterou volte na základě své hmotnosti. Zatímco nejlehčí jedinci volí matrace měkké, ti těžší naopak tvrdé. Většina výrobců na svých webových stránkách uvádí tabulky tvrdosti, jimiž se rozhodně doporučujeme řídit. Velmi praktické jsou matrace s rozdílnou tuhostí, které jsou k sehnání například na e-shopu matrace-matex.cz.

Kvalitní matrace nemusí být drahá!

Podcenit však byste neměli ani rozměry matrace. Rozměrově matrace musí sednout jak lůžku, tedy postelovému rámu s roštem, tak i jeho uživateli. Na jednolůžko jsou tak vhodné matrace 80, 85 a 90 cm × 200 cm. Rádi se v posteli protahujete? Pak pro vás bude vhodná matrace 120 × 200 cm. Z matrací pro dvoulůžko jmenujme matrace 160 × 200 cm, nebo velmi prostorné 180 × 200 cm. Na zmíněném e-shopu matrace-matex.cz jsou však k mání i další rozměry včetně těch atypických, které se jinde těžko shánějí. Tyto matrace jsou navíc cenově velmi dostupné. Co byste řekli kvalitní matraci s pěnou flexifoam s rozdílnou tuhostí? Můžete ji mít za necelé tři tisíce korun!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *