Close

Péče o rodinný dům se prostě vyplatí

U starších rodinných domů je třeba prodloužit jeho životnost údržbou. Bez pravidelných nátěrů okapních žlabů by nás brzy čekala jejich výměna. Bez pravidelných nátěrů všech dřevěných prvků by docházelo k jejich neustálé degradaci vlhkostí, hnilobou, plísněmi a houbami. Ale ani novostavba není věčná a opotřebovává se. I ona vyžaduje pravidelné preventivní zákroky. Výběr vhodných stavebních materiálů i technologií zásadně ovlivňuje náročnost budoucí pravidelné údržby každého domu. Stejně tak ovlivňuje i životnost jeho konstrukčních prvků a doplňků. Velkou roli hraje i výběr vhodného technického vybavení. Je třeba také vědět, jak dům správně zazimovat.

Technologie a technické vybavení

Je třeba vybrat technické vybavení, které skutečně potřebujeme. Technologie jsou totiž nejporuchovějšími prvky staveb. Jednotlivé procesy výstavby musí respektovat potřebu technologických přestávek. Především vlhkost musí danou stavbu plně opustit před jejím užíváním. Vhodné je sladění zvolených stavebních materiálů, nejlépe bezúdržbových nebo alespoň s minimálními nároky na údržbu. Jde třeba o kombinaci klempířských prvků z pozinkovaného plechu a k tomu bezúdržbové lehké střešní krytiny vyrobené z ocelového plechu, který je potažený vrstvou polyuretanu.

Čištění okapních žlabů a údržba střechy

Údržba okapů je i s ošetřováním dřevěných a technologických prvků nejčastější prací na rodinném domě. A to i okapů bezúdržbových. Je třeba je pravidelně čistit, jinak se okapní systém zanese a přestane plnit svou funkci. Pak může do domu zatékat. Čistí se okapní žlaby, sítka okapních žlabů, gajgry a kontroluje se i jímka a sítko čerpadla. Kontrolují se střešní výpusti dešťové vody u střech plochých. Ploché střechy jsou náročnější na hydroizolaci. Při porušení hydroizolační vrstvy, zvláště po zimě, je nutné zasáhnout. Led může poškodit okapový systém. Asfaltová izolace na povrchu střechy vyžaduje pravidelné ochranné nátěry asi za 3 až 5 let. Kontrola je nutná i po silných větrech, kdy je nutné kontrolovat zejména střešní krytinu střech šikmých.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *