Close

Jak propojit obývací pokoj s kuchyní?

Obývací pokoj propojený s kuchyní nalezneme už skoro v každé domácnosti. Jedná se o dva odlišné prostory s odlišnými funkcemi. Podívejte se s námi na pár tipů, jak oddělit a zároveň propojit tyto dvě místnosti a získat tak jednu polyfunkční. Tak pojďme na to.

Hra s barvami

Propojit: Vyberte si barvy, všeobecně se doporučuje bílá nebo světlé barvy (popřípadě světlé moření dřeva např: obývací stěny dub sonoma). Jsou to barvy neutrální, které se neokoukají. Pokud ale chcete prostor oživit, vyberte jednu pestrou dominantní barvu, ve které budou dekorace jak v obývacím pokoji, tak také v kuchyni.
Oddělit: Zvolte si dvě odlišné barvy. Jedna ať vládne v kuchyňském koutě a jídelně, druhá zase v obývacím pokoji.
Pozor! Styl místnosti musí být celistvý. Pokud budete kombinovat rustikální styl s provence, výsledek bude působit jako pěst na oko.

Osvětlení

Vyhrajte si s osvětlením. Jednotlivé přechody můžete zvýraznit lampami a lustry. Dokonce jednotlivé intenzity osvětlení mohou prostor zajímavě oddělit.

Oddělit neoddělitelné

Přechody jednotlivých “zón” se nejčastěji zvýrazňují jídelním setem, který skvěle podtrhne fakt, že přecházíme od plotny k relaxu. Použití kuchyňského ostrůvku funguje na stejném principu jako jídelní set. Jídelní sety poté vybíráme nejčastěji podle počtu strávníků, ať už tedy vyberete jídelní set pro 4 osoby, nebo pro 6 či 8 osob, princip je pořád stejný.
Pokud chcete nakreslit čáru, kde něco končí a něco začíná, použijte oddělenou podlahu. Například do kuchyně kachličky a do zbytku místnosti lamino. Pozor! V tomto případě musíte zase sladit, co jste oddělili. Třeba použít malé koberce v obou “zónách”.
Udělejte zástěnu z vysokých komod. Tímto řešením si vytvoříte útulný koutek se sedací soupravou a zároveň budete mít mnoho úložného místa navíc!

Rozvržení místnosti

Dávejte si pozor, jak rozvrhnete celou místnost. Chybu, kterou lidé často dělají je, že kuchyňský kout je příliš velký, a to na úkor zbytku zařízení. Místnost by měla být celistvá! Obývací pokoj by měl mít stejnou část prostoru jako kuchyně, ne-li dokonce i více.
Kuchyňský kout by se měl nacházet u okna, ale musíte vzít v potaz využití místnosti. Proto jsou nejdůležitější vstupní dveře do místnosti. Z nich byste měli vycházet. Nechcete přece návštěvu tahat kolem plotny, než se bude moci usadit.

Tipy

Existují kolekce nábytku, které Vám vybaví jak jídelnu, tak také obývací pokoj. Získáte tak celistvý prostor bez námahy. Kuchyni stačí doladit doplňky ve stejném barevném provedení.
Jelikož se jedná stále o polyfunkční místnost, dejte pozor na zbytečné přeplácání. Razte hesla: vzdušnost a jednoduchost. Méně nábytku, použití polic. K tomuto Vám pomohou malé obývací stěny.

Výhody a nevýhody

Nakonec si shrneme, jaké výhody a nevýhody tento moderní trend má. Mínusem může být zápach z kuchyně, který se šíří celou místností. Proto je důležité mít to správné odvětrávání, které Vás před tím uchrání. Také hluk z kuchyňských spotřebičů není zrovna příjemný, když sledujete film s rodinou. Doporučuje se vybírat spotřebiče s co nejnižšími decibely.
Plusem je na druhou stranu symbióza prostoru. Pokud budete hostit návštěvu, budete stále členem konverzace, zatímco budete připravovat občerstvení. Toto řešení je výhodou i v domácnosti s malými dětmi, které vyžadují neustálý dozor, což Vám propojení kuchyně a obývacího pokoje poskytne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *