Software za hubičku
Počítač se vším všudy stojí ohromné peníze, zvláště pak herní mašina. Ovšem k tomu, aby takovýto stroj běžel tak, jak má, je nezbytné ho vybavit i vhodným softwarem. A ten většinou také stojí raketu. Naštěstí to neplatí vždy.
Programy jsou k mání i zdarma
Kdo nechce vůbec utrácet, může si nainstalovat software, který je na internetu k dispozici zcela zdarma. Stačí ho jen stáhnout a nainstalovat. Zní to krásně, ale realita obvykle nebývá tak pozitivní.
Tyto programy jsou často nedodělané a problematické. Není ani divu, jelikož je tvoří pouze malé týmy nadšenců. Za některými kousky je dokonce jen jeden člověk. Tito tvůrci jsou obvykle běžně zaměstnaní a software vyrábí po večerech, což se samozřejmě musí odrazit na jeho kvalitě.
Komu však nevadí často nepříliš uživatelské rozhraní, řada chyb a nutnost čekat na jejich opravu třeba i řadu měsíců, ten se klidně může spolehnout na software zadarmo. Nejde ale o nic pro běžné laiky.
Demoverze
Na rozdíl od her je reálné zdarma používat i jinak velmi drahé programy, a sice v rámci tzv. dema. Demoverze však nejde z logiky věci používat neomezeně. Obvykle jsou buďto osekané o všechny zajímavé funkce nebo je možné je používat pouze po omezenou dobu. Ať tak či onak, jde jen o ochutnávku a většina lidí se nespokojí pouze s demem.
Druhotná licence
Stále častěji se zájemci o software typu MS Office 2021 Pro či MS Windows 11 Pro uchylují k nakupování druhotných licencí. Díky tomu se dají například výše zmíněné programy sehnat i o několik desítek procent levněji, než je standard.
V rámci druhotné licence je možné koupit software, který byl již v minulosti používán. Většina takovýchto programů pochází z vyřazených korporátních počítačů.
Je však potřeba dávat si pozor na to, kde člověk nakupuje. Nejen na českém trhu existuje spousta podvodníků, kteří nabízejí nefunkční klíče za pakatel.
Proto je moudré se před koupí na daný e-shop informovat. Hlavní jsou recenze. Těch by mělo být hodně a měly by být z velké části pozitivní.