Rádi byste se naučili plést? A co vám v tom brání?
Není nad ručně upletený svetr, šálu, čepice, ponožky, rukavice nebo huňatou obří deku. Kouzelné jsou ale i pletené hračky. A nápadité pletené kabelky. Zkrátka vše, co vznikne pod vašima rukama, je svým způsobem unikátní a jedinečné.
Pletení ve své podstatě není ničím složitým. Za pomoci pletacích jehlic z pletací příze vytváříte a postupně spojujete očka – nahodíte, hladce, obrace a otočíte. Takto upletete celou řadu. A po ní další. Snadné, že? Ani se nenadějete a šála je na světě. Po ní bude následovat čepice, huňaté ponožky a svetr. Na zimu v ten okamžik budete připravena. A po vás i celá rodina. Zamlouvá se vám tento scénář? Pokud ano, čtěte dál a dozvíte se, co udělat pro to, aby se z vás stala mistryně pletařka.
Začínáme s pletením
Rozhodli jste se s pletením začít? V tom případě si pořiďte základní pomůcky na pletení. Tedy jehlice a pletací přízi. Na trhu najdete pletací jehlice z různých materiálů – dřevěné, kovové, plastové či bambusové. Doporučujeme buď lehký hliník, nebo pevný a hladký bambus. Nejde však jen o materiál, ale i o délku, tloušťku a tvar pletacích jehlic. Čím tenčí jehlice si pořídíte, tím menší očka s nimi budete vytvářet. A obráceně. Pro začátečníky jsou vhodné 25 cm dlouhé a rovné jehlice.
Jakou přízi?
Dalším krokem bude volba příze. Zde vycházejte především z toho, zda vámi upletený výrobek přijde do přímého styku s kůží, či nikoliv. Pokud ano, vyhněte se vlněné přízi, která kouše. Lepší je vlna akrylátová a úplně nejluxusnější jsou merino vlny na pletení a vlny z angorských a kašmírských koz.
Instruktážní videa a knihy
Posledním krokem bude naučit se samotnou techniku. Zde využijte sílu internetu, který je plný instruktážních videí, s nimiž se naučí plést naprosto každý. Nebo můžete plést podle některé z knižních příruček. I ty bývají velmi názorné. Jde o to, jaká výuková forma vám bude víc vyhovovat. Tak hodně štěstí!