Close

Co všechno zvládne CNC? Zkrotí nejen kov a dřevo

První CNC pomáhaly ve výrobních halách už v 70. letech. Až ty nejmodernější ale dokážou ulehčit lidem spoustu práce. Ruční obrábění by totiž zabralo mnohem více času a firmě zase sebralo hodně peněz z kapsy. Výsledek by navíc nebyl tak dokonalý. Ještě větší výhodou těchto strojů je přitom jejich univerzálnost.

Kovy jsou pro ně hračka

Tyto stroje se používají především pro obrábění kovů. I díky tomu se z nich během posledních let stal unikátní nástroj pro práci s železnými i neželeznými kovy. Hravě si poradí s titanem, který je známý pro svoji pevnost především v leteckém průmyslu. Ještě větší tvrdostí se může pochlubit wolfram. I proto po něm sahají samotní výrobci k vytvoření základu pro jejich obráběcí stroje. Přidejte si k nim ještě ocel, hliník, dural, měď, cín a olovo, a budete mít prakticky kompletní seznam.

Tím to ovšem nekončí. Především k výrobě nábytku totiž přijde vhod dřevo A s ním umí pracovat i CNC. Ty nejmodernější stroje v sobě kombinují hoblovačku, protahovačku nebo formátovací pilu. Skvěle tak poslouží například k odebírání pilin, konečnému doladění produktu i k samotné výrobě od začátku až do konce. Poradí si i se složitějšími tvary a náročnějšími operacemi jako je například vrtání z více stran najednou.

Co všechno zvládnou?

První proces, který určitě každého napadne, je CNC obrábění. Při něm vzniká ze surového materiálu požadovaný tvar předmětu. V porovnání s lidskou prací je ale výsledek výrazně přesnější. To samé platí i o CNC vrtání. Stroj navíc dokáže zastat více úkonů naráz. Díky tomu může provrtat více otvorů v jednu chvíli, ušetřit tak spoustu času a snížit i celkové náklady na výrobu produktu.

Výsledek CNC soustružení se na první pohled neliší od obrábění, jeho postup je však výrazně odlišný. Vzhledem k tomu, že využívá rotačního pohybu, může být výroba o něco pomalejší. Nejčastěji tak slouží pro kusovou nebo malosériovou výrobu. CNC frézování pak přijde především k vytváření oblých tvarů. Kombinací všech postupů zmiňovaných v článku je tak možné vyrobit prakticky cokoliv během krátké chvíle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *