Cena instalace plynového vytápění
Než se rozhodnete pro instalaci plynového vytápění, měli byste nejprve posoudit rentabilitu investice, např. z hlediska účinnosti vytápění v budově s určitou izolací. Vyplatí se také zjistit, jaké názory jsou například mezi uživateli plynového podlahového vytápění, kteří se rozhodli použít toto řešení namísto standardního elektrického vytápění.
Výběr nejlepšího způsobu vytápění domu zahrnuje zohlednění různých aspektů, takže je velmi obtížné určit, který je nejlepší. V českých podmínkách je jistě poměrně snadné rozhodnout, které řešení je levnější. Pokud jde o elektrické nebo plynové vytápění, je rozhodně úspornější druhé jmenované, protože zahrnuje až dvojnásobné účty.
Srovnání nákladů
Stejně jako plyn je i ekohrášek považován za ekologické palivo a náklady na jeho vytápění jsou velmi podobné nákladům na vytápění plynem. Cena instalace ekologického vytápění je však výrazně nižší. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že ekovařič vyžaduje kotelnu a větší nasazení při jeho provozu.
Většina lidí, kteří uvažují o využití plynu pro ústřední vytápění v domácnosti, si klade otázku, kolik stojí vytápění plynem. To ve skutečnosti závisí na mnoha faktorech – především na ceně plynu, ale také na jeho spotřebě. Cena zemního plynu v České republice je regulována Energetickým regulačním úřadem, který každoročně stanovuje maximální sazby pro domácnosti. Náklady na vytápění plynem závisí na mnoha faktorech – nejen na jednotkové ceně paliva, ale také na typu kotle, počasí nebo individuálních potřebách domácnosti. Nejdůležitějším prvkem ovlivňujícím výši účtů je však tepelná izolace budovy.
Je třeba si uvědomit, že s levným plynovým vytápěním mohou počítat především majitelé energeticky úsporných domů, jejichž potřeba tepelné energie se pohybuje kolem 50-80 kWh/m2. Nejvyšší účty platí lidé žijící ve starých nezateplených domech, protože v jejich případě je potřeba tepelné energie dokonce 200 kWh/m2, což je dvakrát více než v našem příkladu.