Jak ušetřit za palivové dřevo?
Topíte dřevem? Výborně! Jde o ekologické palivo, při jehož spalování se do ovzduší neuvolňuje tolik škodlivin jako například při spalování uhlí. Je obnovitelným zdrojem, a navíc jde o levnější formu topení než při použití elektřiny či plynu. Jejich ceny se totiž stále zvyšují.
I když je topení dřevem levné, každý chce ušetřit. Pokud trochu zapřemýšlíte a změníte některé své zvyky, můžete za topení uspořit až tisíce korun ročně.
Vyberte si správné palivové dřevo
Jako palivové dřevo prodávají různé společnosti nejrůznější typy dřeva. Jedním z kritérií, podle nichž jsou nastavovány ceny, je tvrdost. Tvrdá dřeva jsou sice dražší, nicméně mají vyšší výhřevnost, trvá déle, než shoří. Mezi dřeva s dobrou výhřevností patří zejména habr a dub. Jako měkké dřevo se prodává například smrk. Měkké dřevo je vhodné na roztápění, topit byste měli tvrdým. Nebudete muset tak často přikládat.
Uvědomte si tedy, že když nakoupíte levnější dřevo, nemusíte automaticky ušetřit. Levného měkkého dříví totiž spotřebujete daleko více.
Vážně se vám vyplatí si dřevo štípat?
Dnes se dá pohodlně koupit již naštípané dřevo. Spousta lidí si přesto kupuje dřevo delší, které si štípou sami. Pořizovací cena je samozřejmě nižší, ale skutečně lze takto šetřit? Spočítejte si, kolik hodin štípáním strávíte, a kolik peněz byste za tyto hodiny vydělali nebo co všechno byste mohli dělat se svými blízkými. Jakou hodnotu má pro vás váš čas?
Nakupujte větší zásoby za lepší ceny
V topné sezóně je palivové dřevo vždy dražší než mimo ni. Jestli tedy máte na zahradě dost místa a nechybí vám tam nějaký přístřešek, nakupte si větší zásoby mimo sezónu. Myslete na vytápění vždy dostatečně dopředu a počkejte si na výhodné ceny. Prodejci mívají i nejrůznější slevové akce, dopravu zdarma apod.
Nepřetápějte a nepouštějte teplo ven
Dále můžete ušetřit také změnou svých topicích zvyklostí. Je zbytečné vytápět na 25 °C, bohatě vám stačí 18 až 20 stupňů. Každý stupeň teploty nad dvacet stupňů podle odborníků znamená zvýšení nákladů na vytápění o 4-6 %.
Dejte si také pozor, zda vám teplo někudy neuniká. Utěsněte okna či dveře, někdy stačí těsnicí lišta s gumovým páskem. Na okenní skla je možné umístit tepelně izolační fólie. Větrat byste měli krátce a intenzivně, ideálně při větrání vypněte topení. Před topení nestavte žádný velký nábytek, ať teplo z něj může proudit dále do místnosti.